خنک کردن سگ در تابستان

با توجه به اینکه این روزها در تابستان قطعی برق زیادی داریم باید مراقب حیوانات خانگی خود شویم در این پست نکات مهمی که در تابستان باید رعایت کنیم رو برای شما آماده کردم ما در پت شاپ سبدنو در تلاش هستیم بهترین خدمات رو برای شما فراهم کنیم.

خنک کردن سگ در تابستان از نکات مهم نگهداری سگ های خانگی محسوب می‌شود و به علت اینکه بسیاری از سگ‌ ها بدون توجه به گرما، بازی کردن بیرون از خانه‌ را دوست دارند، توجه به این مسئله در مورد آنها ضرورت دارد. که پت شاپ سبدنو برای شما اطلاعاتی در این رابطه جمع کرده

سگ های خانگی اغلب حیوانات حساسی هستند ، برخی از آنها در مقابل گرما بسیار مقاومت پایینی دارند و زود گرما زده می شوند. در روز های گرم تابستان عدم توجه به این قضیه ، می تواند باعث از دست دادن سگ شما شود.

 اگر سگ شما هر گونه نشانه بیش از حد گرم شدن را نشان می دهد او را به تدریج خنک کنید و او را به دامپزشکی ببرید. به یاد داشته باشید که هیچوقت سگ را در یک ماشین پارک شده، رها نکنید. زیرا ماشین خیلی داغ می شود

Dog relaxing on a fancy deck chair

چگونه به سگ کمک کنیم تا گرما را تحمل کند؟

علت افزایش گرمازدگی در سگ ها در روزهای گرم تابستان این است که آنها از همه نقاط بدن خود قادر به عرق کردن نیستند و فقط در پاهایشان غده عرق دارند؛ بنابراین، پوست آنها مانند پوست انسان‌ها قدرت تعرق نداشته و نمی‌توانند خود را از این طریق خنک کنند.به همین واسطه برای پایین آوردن دمای بدن خود علاوه بر عرق کردن، از بیرون آوردن زبان و نفس‌های سنگین نیز بهره می‌گیرند. از سوی دیگر گوش‌های ایستاده که با هوا تماس مستقیم دارد به خنک شدن و دفع گرمای بدن حیوان کمک می‌کند.

۱- سایه

یک دماسنج مخصوص فضای باز داشته باشید تا به شما در پیدا کردن راحت ترین منطقه برای سگ شما کمک کند. در حالی که ممکن است یک درخت بزرگ در دسترس نباشد، حتی یک منطقه کوچک که دارای گل و گیاه است و می تواند به عنوان سایبان عمل کند، خوب است. چادر های سایبان قابل شستشو در فروشگاه های لوازم خانگی و سفری به راحتی قابل دسترسی هستند و می توانید آنها را تا کنید و در صورت نیاز باز کنید.

۲- استخر سگ

اگر سگ شما عاشق آب است، اضافه کردن یک وان بزرگ یا استخر کودکان (پلاستیک قالب شده، غیرقابل باد کردن) به حیاط می‌تواند ایده خوبی باشد. شما می‌توانید وان یا استخر را در اکثر فروشگاه‌های لوازم منزل بیابید. بسیاری از سگ‌ها از بازی کردن و شیرجه زدن در آب خنک، لذت می‌برند. فقط حواستان باشد که همواره به سگتان نظارت داشته باشید.

استخر را در سایه نگه دارید و آب آن را مرتبا عوض کنید. دقت داشته باشید که هنگامی که از استخر استفاده نمی‌شود، آن را پر نگه ندارید زیرا پشه‌ها را جذب می‌کند. به جای استخر، می‌توانید آب‌پاش را هم تست کنید و ببینید آیا سگتان از آن خوشش می‌آید یا نه. اما اکثر سگ‌ها استخر را بیشتر از آب‌پاش دوست دارند.

رعایت نکات مهم هنگام شنا کردن سگ در استخر

 1. در ابتدا باید بدانید سگ شما شنا بلد است یا خیر زیرا بر خلاف تصور عموم همه سگ ها شناگر به دنیا نمی‌آیند؛ بعضی از سگ ها شناگران ماهر و برخی دیگر نیز برای شیرجه زدن به آب نیازمند تشویق هستند. اگر از توانایی شنا کردن سگ خود مطمئن نیستید، می‌توانید از وسایلی بهره بگیرید که او را روی آب شناور نگه دارد.
 2. دمای آب استخر را زیاد سرد نکنید زیرا ممکن است که سگ دچار شوک شود.
 3. ارتفاع آب استخر نباید خیلی زیاد باشد زیرا امکان دارد سگ شما از آب بترسد پس در این صورت هیچگاه سگ خود را وادار به شنا نکنید.
 4. توجه به توانایی فیزیکی، کیفیت سلامت، وضعیت بدن و شرایط تنفسی سگ مهم بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.
 5. مانع از آشامیدن آب توسط سگتان شوید تا با این کار امنیت سگ خود در آب حفظ کنید.

.

۳- استفاده از تشک خنک کننده سگ

سگ ها و برخی از حیوانات خانگی تمایل دارند که در گرما یک جای خنک برای خود پیدا کنند. اگر شما استخر ندارید ، شما می توانید از تشک خنک کننده سگ استفاده کنید.متاسفانه در خیلی از خانه مکان خنکی برای سگ وجود ندارد و حتی برخی از افراد از کولر یا یخچال برای خنک کردن بدن سگ استفاده می کنند که این کار ، درست نمی باشد.برخی از این تشک ها باید در فریز سرد شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد ولی برخی دیگر خودشان سردکن دارند و نیازی به وسایل جانبی نیست.

۴-ایجاد باد ملایم

باد ملایم می تواند حرارت تابستان را بسیار قابل تحمل تر کند و قرار دادن یک پنکه در پاسیو می تواند به سادگی یک نسیم عالی برای سگ شما ایجاد کند. شما ممکن است یکی از آنها را نیز برای خودتان بخواهید! پنکه ها مخصوصا در خنک کردن توسط تبخیر مفید هستند. متأسفانه، از آنجا که سگ ها به شدت تعریق نمی کنند، ممکن است مجبور شوید این تبخیر را شبیه سازی کنید.

۵- اصلاح موی سگ

مو های سگ شما به منظور گرم کردن و یا کت و شلوار گرمی که او به تن کرده نیست و در بسیاری مواقع در ایجاد تعادل گرمایی موثر است .همانطور که این موها سگ شما را در سرما گرم نگه میدارد در گرما نیست خنک نگه میدارد .موهای سگ از اشعه UV محافظت میکند و از صدمه زدن به پوست و یا سرطان پوست جلوگیری میکند .

۶- استفاده از پوشش و لباس سگ خنگ کننده

این لباس ها نیز همانند تشک های سرد کن عمل می کند. و می تواند مدت زمان بیشتری سگ را از گرما حفظ کند.لباس خنک کننده سگ ، به دو روش عمل می کند ، یک مدل از آن ها هستند که با آب کار می کنند ، آب را در خود ذخبره می کنند و بدن سگ را مرطوب نگه می دارند ، مدل دیگر خودشان دارای سرد کننده هستند و لباس را سرد می کنند.

۷- در ساعت های مناسب از روز بیرون بروید

یک روش دیگر که سگ شما از تشنج و گرمازدگی در امان باشد این است که در ساعت هایی از روز که هوا خنک تر می شود ، بیرون بروید و بازی کنید. که بهترین ساعت برای این کار طرف های اول صبح  هنگام غروب می باشد.

اگر نژاد سگ شما جزو آن دسته از نژادهایی باشد که بسیار فعال هستند و باید شلوغی کنند ، بهتر است که یگ محیطی در داخل خانه برای آن ها آماده کنید برای بازی چون بیرون از خانه امکان گرمازدگی برای سگ های فعال بیشتر است.

۸- رها نکردن سگ در ماشین

شما هیچگاه و به هیچ عنوان نباید سگ خود را در ماشین تنها بگذارید هر چند برای دقایقی کوتاه! حتی هنگامی که بیرون هوا ملایم است دمای ماشین به سرعت بالا می رود (حتی با وجود پنجره های باز) و در کمتر از یک ساعت به بیش از ۴۰ درجه می رسد (در زیر نور خورشید این اتفاق تنها در چند دقیقه رخ می دهد) و در حالی که شما فکر می کنید با بیرون آوردن سگ خود با ماشین باعث شادی آن شده اید، خیلی راحت امنیت حیوان مورد علاقه خود را به خطر انداخته اید.

۹-استفاده از دستمال مرطوب

استفاده از یک حوله دست یا یک حوله حمام که مرطوب شده و در فریزر نگهداری شده است، کمک بسیار خوبی برای خنک کردن سگ ها است. کیسه ای از نخودسبز یخ زده نیز می تواند به عنوان یک کیسه یخ برای سرد کردن سر سگ شما استفاده شود یا روی گردن یا کشاله ران او قرار بگیرد که برخی از رگ های خونی بزرگ در آنجا هستند.

۱۰- آب زیادی به سگ ها بدهید

سگ ها در فصل های گرم سال نیاز به آب بیشتری نیز دارند. بهتر است که آن ها در این فصل آب خنک زیادی بخورند آن ها را تشویق کنید که آب بخورند.مثلا شما می توانید غذای آن ها را داخل آب قرار دهید و با این راه به آن ها کمک کنید که بیشتر آب بخورند.

روش‌های نگهداری از سگ هاسکی در فصول گرم

 • هرگز او را در روزهای بسیار گرم و دماهای بالای ۱۸ درجه سانتی گراد به پیاده‌روی نبرید.
 • بهتر است او را پیش از طلوع خورشید و گرم شدن زمین و هوا و زمانی‌هایی که نسیم و باد ملایم و خنک میوزد، بیرون ببرید.
 • در خانه از کولر و مطبوع کننده‌های هوایی استفاده کنید.
 • آب خنک هنگام پیاده‌روی هاسکی به همراه داشته باشید و به صورت مکرر در اختیار او قرار دهید.
 • اصلاً اقدام به کوتاه کردن موهای هاسکی نکنید.
 • انعطاف پذیری پوست او را به جهت تشخیص کم آبی بدن وی، بررسی کنید.

.

سه روش مهم جهت پناه دادن سگ از گرما و خنک کردن سگ در تابستان

 1. قرار دادن سگ در سایه و خنک‌ترین مکان مانند منطقه‌ای که دارای گل و گیاه است، زیر سایه درخت یا یک ساختمان بلند بهترین روش برای پناه دادن سگ از گرما است.
 2. ایجاد یا تهیه خانه دارای عایق‌، تهویه و یا پنکه به خنک کردن سگ در تابستان کمک می‌کند.
 3. عدم حضور در مراسم‌های شلوغ تابستانی و یا مکان‌هایی که دارای تجمع هستند.
 • سعی کنید سگ خود را با ماشین به بیرون نبرید، با این کار نه تنها باعث شادی او نمی‌شوید بلکه امنیت او را به خطر می‌اندازید؛ از سوی دیگر نباید او را تنها در ماشین رها کنید زیرا در صورت خوب و ملایم بودن هوای بیرون، باز هم دمای ماشین به سرعت بالا می‌رود و سلامت او به خطر می‌اندازد.
 • دلیل دیگری که باعث گرمازدگی در سگ ها می‌شود به تن داشتن جامه پشمی در تمام طول سال است؛ شاید فکر کنید کوتاه کردن موهای او در خنک کردن سگ در تابستان موثر است اما این تصور کاملاً اشتباه است! باید قبل از تراشیدن موهای او شرایط آب و هوایی را در نظر گرفته و یا با دامپزشک مشورت کنید تا بتوانید مانع از گرمازدگی در سگ ها شوید

آماده کردن حیوانات خانگی برای مواجهه با تابستان

در این جا نکاتی تخصصی در مورد نحوه مراقبت از حیوانات خانگی در زمان سفر در فصل تابستان ارائه می کنیم:

 • حیوان خانگیتان را با جعبه ای که قرار است او را به مسافرت ببرید عادت دهید.
 • قبل از سفر به حیوان خانگی خواب آور یا آرام بخش ندهید.
 • قبل از سفر او را به یک پزشک نشان دهید تا واکسن و داروهای لازم به آن بدهد.
 • گواهی سلامت به روز برای حیوان خانگیتان بگیرید.
 • اگر با هواپیما سفر می کنید از مسئولان بخواهید تا درجه هوا را خنک نگه دارند. این موارد را متخصصان سازمان بین الملل حمل و نقل حیوانات و حیوانات خانگی (IPATA) گوشزد کرده اند.

نکته :

(IPATA یک شبکه جهانی و غیرانتفاعی متشکل از مربیان حیوانات، فراهم کنندگان سفر حیوانات خانگی، مسئولان پانسیون ها، پزشکان حیوانات و افرادی دیگری است که وظیفه مراقبت و ایجاد رفاه برای حیوانات خانگی و دیگر حیوانات را در طول سفر بر عهده دارند.)