به عنوان صاحب حیوان خانگی، بزرگترین هدف شما باید حفظ سلامت و شادی حیوان خانگی شما باشد. یکی از راه های اصلی این امر آن است که حیوان خانگی شما دارای یک رژیم غذایی متعادل و سالم باشد. خوکچه هندی ، مانند دیگر حیوانات خانگی، نیاز به مواد مغذی خاصی برای رشد خود دارد. اگر زمان را برای اطمینان از اینکه خوکچه هندی شما یک رژیم غذایی سالم تغذیه می کند غنیمت بشمارید، راه های زیادی برای اطمینان از اینکه آنها یک زندگی شاد و سالم داشته اند، وجود خواهد داشت.

ارائه یک رژیم غذایی متعادل

خوکچه هندی عاشق یونجه است.آنها برای سلامت گوارش و دندان به یونجه نیاز دارند. خوکچه هندی باید دسترسی نامحدود به یونجه داشته باشد، که غالبا به معنای پر کردن یک ظرف مناسب اندازه ۳ تا ۵ بار روزانه است. یونجه تیموتی بهترین یونجه برای همه انواع خوکچه های هندی است. آنها با خوشحالی این غذا را می خورند و با آن بازی می کنند و برای خوکچه در تمام سنین سالم است. حتما از لیست غذاهایی که نباید به خوکچه هندی بدهید اطلاع داشته باشید و از رژیم غذایی حیوان خانگی خود حذف نمایید.

یونجه حاوی مقدار زیادی کلسیم است، بنابراین برای خوکچه های سالم این غذا به هیچ وجه توصیه نمی گردد، مگر اینکه به عنوان درمان و به صورت مقطعی به حیوان داده شود. اگر خوکچه هندی خود را دوست دارید در مصرف یونجه Alfalfa، صرفه جویی کنید. این یونجه نباید بخشی از رژیم روزمره خوکچه هندی باشد. از آن به عنوان یک دسر یا یک درمان استفاده کنید.(یونجه Alfalfa باید برای گاوهای باردار  و بچه خوکچه هندی  زیر ۴ ماهگی استفاده شود.)

انواع دیگر یونجه شامل علف های هرز، یونجه بنگراس، چمن، جو و چمن باغی است. این موارد می تواند گاهی اوقات برای تغییر رژیم غذایی خوکچه هندی استفاده شود. خوکچه به دنبال یونجه ای است که سبز و نرم باشد، یونجه زرد را کاه تلقی کرده و میلی به خوردن نشان نمی دهد. اگر دسترسی به طبیعت دارید حتما یونجه را به صورت تازه و از طبیعت گرفته و خوکچه هندی خود را با یک غذای واقعی شاد کنید.

انواع سبزیجات

غذای روزانه خوکچه هندی خود را  با انواع مختلفی از سبزیجات غنی سازید، به طوری که یک رژیم متعادل به دست آید. گیاهانی که برای خوکچه های هندی مناسب هستند شامل کرفس، هویج، گوجه فرنگی، خیار، ذرت، کلم، کمی از کلم بروکلی، مقدار کمی از اسفناج و نخود سیاه است . سایر سبزیجات مانند چغندرقند، جعفری یا مقادیر کم فلفل و خوراکی مانند برگ شبدر یا قاصدک (ابتدا آنها را بشویید) باید به طور خاص به آنها داده شود. به هیچ وجه از سبیزجات کهنه و خرد شده برای تغذیه حیوان خانگی خود استفاده نکنید.

آگاه باشید که غذاهای تجاری انرژی زیادی دارند . غذاهای تجاریی را خریداری کنید که حاوی ویتامین C هستند، این ماده مغذی بسیار اهمیت داشته که خوکچه هندی در رژیم غذایی بدان نیازمند است. اطمینان حاصل کنید که خوکچه هندی شما به اندازه کافی ویتامین C دریافت می کند. تعداد کمی از پستانداران (همراه با انسانها)  نمیتوانند ویتامین C خود را تولید کنند، به این ترتیب آنها باید از غذای خود جهت تامین ویتامین C استفاده کنند. خوکچه هندی روزانه به ۱۰ تا ۳۰ میلی گرم ویتامین C نیاز دارن.سبزیجات با ویتامین C بالا و برای خوکچه گینه شما است، این این سبزیجات شامل تیره، برگ سبز، فلفل، بروکلی و گل کلم می باشد.

خوکچه های هندی بسیار مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند که یک بیماری ناشی از سطح پایین ویتامین C است. شما می توانید ویتامین C را برنامه غذایی حیوان خانگی خود بیافزایید. افزودن ویتامین C به آب آشامیدنی خوکچه توصیه نمی گردد، زیرا ممکن است طعم آن را نپسندیده و از خوردن آب امتناع ورزد. همچنین بسیار سخت خواهد بود که با این روش میزان ویتامین C دریافتی را کنترل کنیم، زیرا میزان مصرف آب خوکچه هندی متغیر می باشد.

اجتناب از گیاهان دارویی

این مدل از خرید هدر دادن پول است زیرا خوکچه هندی شما برای درمان ترجیح می دهد از یک سیب یا جو استفاده کند تا از مواد سرشار از قند، درمان طبیعی بسیار کاراتر و گیراتر از گیاهان دارویی برای خوکچه هندی شما خواهد بود.

تغذیه خوکچه هندی با یک رژیم غذایی متعادل به جای تکمیل با مولتی ویتامین ها یا مکمل های دارای نمک.  این نوع افزودنی ها در رژیم غذایی حیوان خانگی شما لازم نیست و اگر برای حیوان خانگی خود و وقتی که صرف مینمایید ارزش قایل باشید، و نیاز به مکمل های غذایی برای خوکچه هندی خود دارید، مکمل هایی را خریداری کنید که دارای فیبر باشند. البته قبل از تهیه مکمل با دامپزشک مشورت نمایید.

مقدار مصرفی غذای خوکچه را کنترل نمایید.  خوکچه هندی یک حیوان گیاه خوار محسوب می شود. دقت نمایید که خوکچه هندی شما به چه میزان غذا در طول روز نیاز دارد و این مسئله را برای فرزندان خود توضیح دهید، به فرزندان خود آموزش دهید تا از تغذیه زیاد برای حیوان اجتناب ورزند.

ظرف غذا

ظرف غذای خوکچه خود را از سرامیک تهیه کنید. خوکچه هندی به طور غریزی به جویدن بسیار علاقه دارد و اگر ظرف غذای حیوان از سرامیک نباشد، حیوان ظرف را خواهد جوید که موجب آسیب به دندان هایش خواهد شد.

غذای خوکچه هندی را از گیاهان تازه تهیه نمایید و در صورت ماندن غذای حیوان بلافاصله پس از یک روز از ظرف غذای او برداشته شود. خوکچه هندی در صورت خوردن غذای تازه به حیوان شادابی تبدیل خواهد شد، بنابراین نگهداری مواد غذایی در قفس آنها دیگر امکان پذیر نخواهد بود. اگر آنها برای یک روز از آن اجتناب کرده باشند، احتمالا هرگز آن را نخواهند خورد و فقط به سادگی در قفس خود نگه خواهند داشت.

 مقدار غذای مورد نیاز خوکچه هندی بستگی به سن، شیوه زندگی و سلامت عمومی آن دارد. این بدان معنی است که مقدار مواد غذایی که خوکچه شما تغذیه می کند، ممکن است با گذشت زمان تغییر یابد تا سلامت حیوان خانگی شما حفظ شود.

همیشه آب شیرین داشته باشید. بطری آب را در قفس خوکچه هندی خود قرار دهید تا بتواند در هر زمان به آب سالم دسترسی پیدا کند. اجازه ندهید بطری آب خالی شود. اگر یک خوکچه هندی به آب سالم دسترسی نداشته باشد موجب آسیب های شدیدی در حیوان خواهد شد.

اگر خوکچه هندی شما در قفسی خارج از محیط منزل و در حیاط نگهداری می شود حتما دقت کنید که در زمستان آب آشامیدنی حیوان یخ نزند و  در دسترس حیوان همیشه آب آشامیدنی باشد. نازل بطری آب را به طور مکرر با یک آچار L مانند تمیز کنید تا آن را از موانع و باقی مواد غذایی آزاد کنید. بطری آب خود را با قرار دادن برنج خرد شده و کمی آب در بطری تمیز کنید و سپس آن را به آرامی تکان دهید. برنج هر گونه سبزی (جلبک) را از بین می برد.

اگر در محیط زندگی دسترسی به چمن دارید و مطلع هستید که هیچ ماده شیمیایی روی آن ریخته نشده است و توسط دیگر حیوانات خانگی برای ادرار کردن و دفع آن استفاده نمی شود، شما می توانید  خوکچه هندی خود را بر روی چمن بگذارید. به حیوان اجازه لذت بردن از این موهبت را بدهید و مطمعن باشید که به حیوان خانگی شما از طریق دیگر حیوانات آسیبی وارد نخواهد شد. همچنین به حیوان خود دسترسی داشته باشید تا از فرار بی دلیل حیوان جلوگیری نمایید.